•  

      PATRON SZKOŁY

       

       

      Jan III Sobieski to król Polski i wielki książę litewski. Urodził się 17 sierpnia 1629 r. w Olesku. Jego ojcem był Jakub Sobieski a matką Zofia Teofilia Daniłowicz. Był prawnukiem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Żółkiewskiego, na którego kulcie wychowywał się przyszły król Polski.
      Otrzymał on staranne wykształcenie, zdobywane w całości z bratem Markiem, ściśle według instrukcji sporządzonej przez ojca, która kładła szczególny nacisk na naukę języków obcych. W latach 1640-1646 uczęszczał do Kolegium Nowodworskiego w Krakowie. A w latach 1643-1646 studiował na Wydziale Filozoficznym Akademii Krakowskiej. Władał biegle językiem łacińskim, francuskim i niemieckim. Znał grekę, turecki i tatarski. Szczególnie interesował się matematyką, astronomią, architekturą oraz inżynierią. Po studiach zwiedzał Europę Zachodnią. Po powrocie do kraju w 1648 r. rozpoczął służbę wojskową walcząc z Kozakami i Tatarami w czasie powstania Chmielnickiego. Brał także udział w wojnach ze Szwecją i Rosją. Od 1659 r. rozpoczął również działalność polityczną jako poseł do sejmu.

      W 1665 r. ożenił się z Marią Kazimierą d’ Arquien de la Grange popularnie zwaną Marysieńką. Wkrótce też został hetmanem polnym koronnym a w 1667 r. odniósł pierwsze duże zwycięstwo nad Kozakami i Tatarami w bitwie pod Podhajcami.  Dzięki temu w roku następnym został hetmanem wielkim koronnym. Został również jednym z przywódców stronnictwa profrancuskiego w Polsce. W czasie wojny polsko – tureckiej w 1673 r. odniósł zwycięstwo pod Chocimiem, które przyniosło mu sławę w Europie i koronę polską. Królem Polski został wybrany przez szlachtę w 1674 r. Stanął on na czele koalicji wojsk polsko – austriacko – niemieckich, które 12 września1683 r. pokonały wojska tureckie pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy  w bitwie pod Wiedniem. Po tym zwycięstwie papież Inocenty XI nadał mu tytuł „ Obrońca Wiary”. Przez Turków zaś był nazywany „ Lwem Lechistanu”.
      W polityce wewnętrznej dzięki dużemu autorytetowi króla udawało się mu jeszcze rozwiązywać coraz bardziej narastające problemy trapiące Rzeczpospolitą.
      Sobieski zasłużył się też dla polskiej literatury. Jego powszechnie znane listy do Marysieńki, ukochanej kobiety, Francuzki, Marii Kazimiery d’Arquien, od 5 lipca 1665 r. żony i królowej od 1676 r. należą do największych osiągnięć polskiej epistolografii XVII wieku. Król Jan III Sobieski zmarł 17 czerwca 1696 r. i został pochowany na Wawelu.  

      Uroczyste nadanie imienia naszej szkole odbyło się 17 czerwca 2021 roku. Wybranie patrona to wyraz nie tylko hołdu samej postaci, ale także zasad, które niczym wyszyte złotą nicią na proporcu, winny pobrzmiewać w głowach wstępujących w progi naszej szkoły. Jana III Sobieskiego cechowała miłość do Ojczyzny, oddanie sprawom państwa i zamiłowanie do wiedzy. We współczesnym świecie cechy te powinny być wzorem dla całej młodzieży naszej szkoły. A nadanie imienia szkole to znaczące i doniosłe wydarzenie, które jest początkiem pięknej tradycji, jaka rozwija się w naszych murach. To fundament, na którym budujemy swoje zasady i system wartości.  

       

       Źródło fot.- Schultz John III Sobieski - Jan III Sobieski – Wikipedia, wolna encyklopedia

  • PODZIĘKOWANIA